Mdtist Project/Seyahatname 2-Travelogue 2 
419236 10150602289251650 med

SEYAHATNAME 2 / 
Travelogue2


Konsept ve Koreografi/ 
Consept and Choreography :

BEYHAN MURPHY
Metin/ Text : EVLİYA ÇELEBİ, ELİF ŞAFAK  
Müzik/ Music : BURAK GÜVEN
Video : OZAN AÇIKTAN
Kostüm/ Costume: AYŞEGÜL ALEV


*Beyhan Murphy'nin 2001 yılında yaptığı ve kamuoyunda büyük yankı uyandıran SEYAHATNAME'nin yeni bir versiyonu; MDTist Projesi'nin ilk prodüksiyonudur. Evliya Çelebi'nin 17.yüzyıl'da kaleme döktüğü seyahat gözlemleri ve Elif Şafak'ın çağdaş edebiyat metinleri üzerine kurulu olan eser, özünü Türk kültürel kaynağından alıyor. Evliya Çelebi'nin bazen macera bazen tılsımla dolu seyahatleri, Elif Şafak'ın aşk, yaşam ve kimlik sorgulayıcı pasajları ile iç içe kurgulanıyor. Modern dans, video ve tekstlerin buluştuğu ve hayatın müşterek bir yolculuk olduğu olgusundan yola çıkan 'SEYAHATNAME-reload'da çağdaş bir kurgu ile, insanının içsel yolculuğundaki gelişimi işleniyor. Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nden; Cinci Hoca ve Molla Mehmet, Bir Değişik Hamam, Acayip Şeyler, İstanbul'un Tılsımlı Sütunları gibi bölümler, Elif Şafak'ın Firarperest, Med-Cezir, Aşk ve Şehrin Aynaları kitaplarından alıntılarla eş zamanlı olarak sergileniyor.

*Seyahtname 2,  2011-2012 sezonunda Fulya Sanat Merkezi, 5.Dansa Davet Ege Modern Dans Festivali İzmir, Teatro Circo Murcia-Spain, Rotterdam Seschouwburg NL ve Slovenia' da sahnelenmiştir.


*Based on 17th century travel writer Evliya Chelebi’s work and contemporary writer Elif Shafak’s passages Beyhan Murphy’s Travelogue2 takes the audience through a multi dimensional journey , interwoven with a Turkish cultural interlace.With a core group of 13 dancers; travel, both past and present, inner and outer are explored, with the use of movement, literature, music, film and drama, in a juxtaposition that is an exploration for participants and audience alike. Music by Burak Guven(of Mor ve Ötesi) has a fusion of traditional elements with contemporary rock sounds, that bring to life Evliya Chelebi’s 17th century dervishes, alchemists & travellers.


 

* Travelogue 2, during the 2011-2012 season, performed in Fulya Sanat Merkezi, 5.Dansa Davet Ege Modern Dans Festivali İzmir, Teatro Circo Murcia-Spain, Rotterdam Seschouwburg NL and Slovenia.© Aslı Öztürk 2012