hiçbir şey yerinde değil /                      Nothing is in the right place 

Hiçbir şey yerinde değil / Nothing is in the Right Place

Çıplak Ayaklar Kumpanyası

IMG 2108Bir dans topluluğu olarak kurulan ve 2003 yılından beri çağdaş gösteri sanatları alanında iş üreten Çıplak Ayaklar Kumpanyası; farklı alan ve disiplinlerle temas halinde kalarak, bu ilişkilerden doğacak yeni projelere her zaman heyecan duymuş ve pek çok farklı buluşma gerçekleştirerek eserler üretmiştir. 

 "Hiçbir şey yerinde değil" adlı eser de böyle bir işbirliği sonucu üretildi.
Belfast Queens Üniversitesi Senatör George J. Mitchell Evrensel Barış, Güvenlik ve Adalet Enstitüsütarafından Dr. Ulrike M. Vieten kumpanyamıza “kayıp ve yerinden edilme” temasıyla çalışma davetinde bulundu. Konunun süregelen bir gerçeklik taşıması bu tema üzerine odaklanmak ve düşünmek için hayli ilgi çekici oldu. 


“Kayıp ve yerinden edilme” başlığının dördümüz için kişisel tanımlamalarını algılamak, stüdyo mutfağında uzun süren konuşmalara ve sessizliklere neden olurken, dünya üzerinde kaç kişi yerinden ediliyordu ya da zorunlu sebeplerden yer değiştiriyordu?

Bu buluşmanın konusunun geniş çerçevesinden damıtılarak sanatsal bir ifadeye dönüşmesi, bazen bir doğaçlamadan bazen de masaya yatırılan her bir hissin birbiriyle temasından meydana geldi. En nihayetinde bu paylaşım belki de sürecin sadece bir hâlini/tavrını içerse de geçen zaman birbirimizi anlamaya, hem yaşadığımız topluma hem de dünya halklarına, geçmişe ve insanı insan kılan herşeye ve bir çok kırılmaya göz atabilmek için bizi motive eden bir fırsat oldu.

***

Founded in 2003, Çıplak Ayaklar Dance Company has always been in touch with different fields and disciplines, and has got excited for new works developing though these connections. The company has produced many pieces in collaboration with different artists and institutions for more than a decade.

This performance you are about to see is the result of such collaboration. Dr. Ulrike M. Vieten from The Senator George J. Mitchell Institute for Global Peace, Security and Justice of Queen’s University Belfast invited our company to work on the topic of “Loss and Displacement”. It was very interesting for us to be able to ponder on this very actual theme.

Who knows how many people have been displaced and had to leave their homes, while we were looking through personal meanings of this theme and falling in silent moments quite often.

Refining this broad issue into an artistic outcome has sometimes come through an improvisation, and sometimes through the connection of our feelings that we wereinvestigating deeper. At the end, this sharing, despite maybe being just a representation of a state of mind, has led us to further understand each other and to look deeper into somefractions happening right now. It has motivated us to sympathize with suffering parts of the global community while searching for the things that make us human.

Hiçbir şey yerinde değil / Nothing is in the Right Place
Çıplak Ayaklar Kumpanyası


Proje/Project: Ulrike M. Vieten

Ortak üretim/Co-Production: Queen’s University Belfast - Tiyatro Medresesi - Çıplak Ayaklar Kumpanyası

Fikir ve Uygulama/Concept and Execution: Çıplak Ayaklar Kumpanyası
Dansçılar/Performers: Aslı Öztürk, Duygu Güngör, Melih Kıraç, Mihran TomasyanSes Tasarımı/Sound Design: Ahmet Kenan Bilgiç
Işık Tasarımı/Lighting Design: Mihran Tomasyan
Işık Uygulama/Lighting Technician: Yasin GültepeVideo Uygulama/
Video Technician: Ezgi KaplanFotoğraf/
Photography: Atalay Yeni
Proje Kordinatörü/Project Coordinator: Dilek Aydın
Proje Asistanları/Project Interns: İrem Avcı, Ufuk Fakioğlu
Teknik Destek/Technical Support: Berkant ‘Doktor’Kılıçkap, Muhtar Pattabanoğlu, MevlütYaman, Ulaş Yatkın

© Aslı Öztürk 2012