Hakkında/About:

*Please scroll down for english;


ASLI ÖZTÜRK   

                                                                                                                                                       

1980 yılında İstanbul’da doğdu.

Hareket etmeye 9 yaşındayken İstanbul Netaş Spor Kulübü'nde ritmik jimnastikle, dans eğitimine ise ilk okulun hemen ardından İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı tam zamanlı Klasik Bale bölümünde başladı. 1991-1997 yılları arasında İ.Ü.D.K daki orta okul ve lise eğitimini tamamladıktan sonra lisansını 1998-2002 yılları arasında M.S.G.S.Ü Modern Dans Bölümü’nde yaptı. Lisans eğitiminin ardından 2002-2003 yılları arasında  Fransa’da Le Centre National de Danse Contemporaine Angers’de eğitim aldı. 

2003 yılında İstanbul'a döndükten sonra Çıplak Ayaklar Kumpanyası ile çalışmaya, üretmeye ve hayatı paylaşmaya başladı.

2005 yılında , artistik direktörlüğünü günümüz  dans dünyasının en önemli koreograflarından William Forsythe, Frederic Flamand, Wayne McGregor ve Angelin Preljocaj 'ın üstlendiği, iki yıllık disiplinler arası bir program olan D.A.N.C.E  (Dance Apprentice Network aCross Europe) adlı projede yer almaya hak kazandı ve 2007 temmuz ayında bu projeyi  tamamladı.  

2007-2011 yılları arasında Mimar Sinan Universitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Devlet Konservatuarı Çağdaş Dans Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak yer aldı ve burada çağdaş dansçılar için klasik kale, modern dans tekniği ve repertuvar dersleri verdi. 2016 yılında tekrar bölümde ders vermeye başladı ve aynı zamanda master programını tamamlayarak MA derecisini aldı. 2018 yılındaysa üniversitenin akademik kadrosuna dahil oldu.

Bu güne kadar Tuğçe Tuna, Aydın Teker, Diane Elshout / Frank Handeler (Ç.A.K), Charles Cré-Ange (Ç.A.K), Emilio Calcagno – Olivier Dubois, Avi Kasier – Sergio Antonino, Rosa Mei ve Handan Ergiydiren gibi yerli ve yabancı bağımsız koreograflar ile çalıştı ve 2011 yılında artistik direktörlüğünü Beyhan Murphy’nin üstlendiği Devlet Opera ve Balesi Mdt İstanbul Projesi’ne sözleşmeli sanatçı olarak katıldı. 2011-2014 yılları arasında toplulukta hem dansçı hem de eğitmen olarak yer aldı. 2009 yılından bu yana Devlet Tiyatroları ve Şehir Tiyatroları bünyesinde farklı bölgelerde sahnelenen bir çok oyunun hareket düzeni ve koreografisini yaptı.

2002'den beri farklı koreograflarla çalışmanın yanı sıra kendi eserlerini de yaratan sanatçı, kendi üretiminde genellikle varoluş, öz, doğu felsefeleri gibi kavramlar üzerine odaklanıyor ve kinestetik farkındalık üzerine yoğunlaşıyor. Son koreografik çalışmasında, beden odaklı farkındalık pratiklerini koreografi oluşturma ve hareket araştırmaları sürecinde bir araç olarak kullanan Öztürk ayrıca uzun zamandan beri yeni medya teknolojileri ve beden arasındaki ilişkiyle de ilgileniyor.

Öztürk’ün Chidvilas isimli ilk solosu 11. Uluslararası Solo Dans Festivali Stuttgart’ta finalist olarak gösterildi.
 2012 yılında ürettiği Kontrol adlı eseri İsveç-Türkiye, Çıplak Ayaklar Kumpanyası – Musik Gävleborg arasında gerçekleşen kültürel değişim programı kapsamında İsveç’ de farklı sahnelerde sahnelendi.
 Koreografisini yaptığı, Çıplak Ayaklar Kumpanyası ve Vertigo Uçuş Efekteleri ortak yapımı olarak gerçekleştirilen On-air adlı performans 2012 yılında Scenography Biennial Stuttgart’ da yer aldı. Mimar Sinan İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Çağdaş Dans ASD için Velocity ve So’hum (I am That ) adlı repertuvar eserlerini üretti.

2014 yılında İzmir Kuşadası’nda katıldığı ilk 10 günlük  Vipassana-Meditasyon kursundan sonra, meditasyon hayatında önemli bir yer tutmaya başladı ve beden / zihin ilişkisini derinleştirmek için önemli bir araç haline geldi. O zamandan bu yana Öztürk, her yıl düzenli olarak, özellikle Hindistan, Fransa ve İngiltere başta olmak üzere, 10 günlük Vipassana Meditasyon kurslarına katılmaya devam etmektedir.

2018 yılında 200 saatlik Sivananda Yoga TTC programını tamamlayan Öztürk kendi kişisel pratiğine Hatha Yoga ve Wuji Gong Formu ile devam etmekte, bu güne kadar edindiği batı temelli çağdaş dans eğitimiyle, doğu temelli pratik ve öğretilerini nasıl harmalayabileceğinin yollarını araştırmaktadır.

Halen dansçı, koreograf ve eğitmen olarak Çıplak Ayaklar Kumpanyası ile çalışmalarını sürdürmekte olan Öztürk, ayrıca Mimar Sinan Universitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Devlet Konservatuarı Çağdaş Dans Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmakta, Ph.D programına devam etmekte, farklı şehir ve mekanlarda atölyeler vermeyi sürdürmektedir.
ASLI ÖZTÜRK 


She was born in Istanbul in 1980.

She started rhythmic gymnastics at the age of 9, at Istanbul Netas Sports Club. After elementary school, she began her full-time dance training in classical ballet at Istanbul University State Conservatory (IUDK). Upon completion of her middle and high school education at IUDK in 1997, she attended the Modern Dance Department at the Mimar Sinan Fine Arts University State Conservatory, where she received her bachelor’s degree in 2002. She then went to France to pursue her training at Le Centre National de Danse Contemporaine/ Angers, between the years of 2002-2003. When she came back to Istanbul in 2003, she started to work, create and share the life with independent dance collective called Çıplak Ayaklar Kumpanyası as a founding member. In 2005, she joined the Project D.A.N.C.E (Dance Apprentice Network across Europe), a two-year interdisciplinary program under the artistic direction of four of world’s most respected and innovative choreographers: William Forsythe, Frédéric Flamand, Wayne McGregor and Angelin Preljocaj. She successfully completed the program in 2007. 

Later, from 2007 to 2011, she served as an instructor in the Department of Modern Dance at the Mimar Sinan Fine Arts University State Conservatory, where she taught classical ballet for contemporary dancers,  contemporary dance technique and arranged  repertoire pieces for students. She received an MA degree in Dance in 2016 and in 2018 joined the academic cadre of Mimar Sinan Fine Arts University State Conservatory Contemporary Dance Department. 

She also worked with various independent choreographers such as Tuğçe Tuna, Aydın Teker, Diane Elshout / Frank Handeler(Ç.A.K), Charles Cré-Ange (Ç.A.K), Emilio Calcagno - Olivier Dubois, Avi Kasier - Sergio Antonino, Rosa Mei and Handan Ergiydiren. In 2011, she joined the State Opera Ballet Istanbul MdIst Project as a contracted performer, under the artistic direction of Beyhan Murphy. From 2011 to 2014 she worked in the company as a performer and instructor. Since 2009, she is also working as a choreographer in different theater plays in State Theaters.

Besides working with different choreographers she is also creating her own pieces since 2002. As an artist, she is interested in existence, body/mind relation  and kinesthetic awareness. In her works she mostly blends interdisciplinary art forms through choreographic perspective and since very long time she is also interested in relation between new media technologies and body. 

Her first solo work called ‘Chidvilas’ was presented as a finalist at 11th Solo Dance Festival Stuttgart in 2007.  Her piece called ‘Control / Kontrol’ had a tour in Sweden in 2011 as a cultural exchange between Musik Gävleborg (Sweden) and Çıplak Ayaklar Kumpanyası (Turkey). Interactive vertical dance performance called ‘On-air’ presented at  the International Scenography Biennial Stuttgart in 2012. 

After the first 10-day Vipassana-Meditation course which she attended in İzmir Kuşadası in 2014, meditation started to take an important place in her life and became an important tool to deepen the body / mind relationship. Since then Öztürk has been regularly attending 10-day Vipassana Meditation courses, especially in India, France and the UK.

Completing the 200-hour Sivananda Yoga TTC program in 2018, Öztürk continues her personal practice with Hatha Yoga and Wuji Gong Form, exploring ways to combine eastern-based practices and teachings with the western-based contemporary dance training she has acquired to date.

Currently, she continues her doctoral studies on ‘‘CHOREOGRAPHY THROUGH BODY-ORIENTED AWARENESS PRACTICES’ at the Department of Contemporary Dance of State Conservatory of Mimar Sinan University, Fine Arts Faculty and continues to work as a teaching assistant.  Beside that she also continues to work with Çıplak Ayaklar Kumpanyası as a dancer, choreographer, instructor and giving workshops in different places.

© Aslı Öztürk 2012